„Ovo je jedinstvena knjiga na srpskom jeziku, jer sadrži uputstva koja mogu biti od koristi ne samo onima koji prave prve korake u književnosti, nego uopšte svima onima koji se pisano izražavaju“, rekao je Pevulja.
Okosnica knjige su primjeri iz klasika srpske književnosti i uputstva koja se mogu iščitati iz tih djela.
„Jedna od pouka na kojoj smo insistirali u ovoj knjižici su riječi Ive Andrića koji je govorio da prava literatura nastaje onda kada činjenice počinju da lebde i da literatura daje tu otpornu snagu neprolaznosti našim događajima, emocijama, svakodnevnim susretima i brojnim drugim pojedinostima koje mogu biti predmet književnog stvaranja. Važno je čitati dobre pisce. Srpska književnost obiluje takvim piscima i to je veliki naš kapital“, rekao je Pevulja.
Kulturni centar Gradiška je Školu kreativnog pisanja pokrenuo u okviru manifestacije i literarnog konkursa „Gradiško proljeće“. Zbog nemogućnosti održavanja u prostorijama Kulturnog centra, preko fejsbuk naloga ove institucije održano je deset radionica koje je vodio profesor doktor Pevulja.
„Ono što možemo da zaključimo iz ovog svega je da uvijek u baš takvim okolnostima, možemo slobodno da kažemo, u umjetničkom smislu, stimulativnom ambijentu, izrastu velika djela. Ovo možemo nazvati jednim od najvećih uspjeha i najsnažnijih projekata Kulturnog centra koji smo do sada uradili“, rekao je direktor Kulturnog centra Željko Blagojević.
U četvrtoj godini literarnog konkursa „Gradiško proljeće“ nastalo je oko 500 radova, a stotinjak najboljih objavljeni su u knjizi Prvi koraci.